Kolonoskopia

Kolonoskopia jest procedurą diagnostyczną, którą lekarze gastroenterolodzy wykonują w celu badania jelita grubego i końcowej części jelita cienkiego.

Czym jest kolonoskopia i kiedy się ją wykonuje?

Podczas kolonoskopii lekarz wprowadza elastyczną rurkę –  kolonoskop przez odbyt do jelita grubego. Kolonoskop jest wyposażony w światło oraz miniaturową kamerę na końcu, która przesyła obraz na monitor. Dzięki temu lekarz ma możliwość bezpośredniego obejrzenia wnętrza jelita grubego i dostrzeżenia wszelkich nieprawidłowości.

Kolonoskopia przeprowadzana jest w celu wykrycia, monitorowania i diagnozowania różnych chorób i problemów jelita grubego, takich jak: polipy jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzody jelita grubego, zapalenie jelita grubego, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie czy nowotwory jelita grubego.

Przygotowanie do badania

Na 5 dni przed planowanym badaniem należy zrezygnować ze spożywania owoców pestkowych typu: winogrono, kiwi, truskawka oraz pieczywa ziarnistego z pestkami np. słonecznika.

W dniu poprzedzającym badanie pacjent może spożywać posiłek do godziny 12.00. Od tej pory, aż do wykonania zabiegu można tylko pić.
Około godziny 14.00 rozpuścić 3 saszetki FORTRANSU w 3 litrach wody (przegotowanej lub mineralnej niegazowanej) i wypić do godziny 20.00 Roztwór pijemy powoli małymi porcjami i przepijamy wodą. Im więcej wypitych płynów dodatkowo, tym lepszy efekt przygotowania. Podczas picia występuje biegunka.
W dniu badania około godziny 7.00 rozpuścić 4 saszetkę FORTRANSU w 1 litrze wody i wypić do godziny 9.00
5 godzin przed badaniem nic nie pijemy.

Przebieg badania

W czasie kolonoskopii, jeśli zostanie zidentyfikowana nieprawidłowość, lekarz może wykonać biopsję, czyli pobranie próbki tkanki do badania laboratoryjnego. W niektórych przypadkach niewielkie polipy mogą być usuwane podczas kolonoskopii przy użyciu specjalnych narzędzi dostępnych na końcu kolonoskopu.

Badanie zwykle trwa od 30 minut do 1 godziny.

Kolonoskopia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów badania jelita grubego i końcowej części jelita cienkiego i stanowi ważne narzędzie diagnostyczne w dziedzinie gastroenterologii. Dzięki tej procedurze możliwe jest wykrywanie wcześniejszych stadiów chorób jelita grubego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z nimi.

Przejdź do góry