Jaskra to uszkodzenie nerwu wzrokowego, któremu towarzyszą charakterystyczne ubytki w polu widzenia a ich powiększanie się prowadzi do utraty funkcji widzenia.
Dokładne przyczyny powstawania choroby nie są do końca poznane. Choroba doprowadza do zaniku nerwu wzrokowego, a to z kolei jest przyczyną całkowitej utraty wzroku. Obecnie uważa się, że istnieją dwie przyczyny zaniku nerwu wzrokowego.
Pierwsza z nich polega na podwyższeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ucisk, jaki wywiera ono na włókna nerwu wzrokowego powoduje ich obumieranie i utratę wzroku.
Druga przyczyna jest niedokrwienie lub obniżenie przepływu w naczyniach krwionośnych zaopatrujących nerw wzrokowy. Konsekwencją tego jest uszkodzenie nerwu wzrokowego, co w efekcie również prowadzi do ślepoty.
Jaskrowy zanik tarczy nerwu wzrokowego
Czynniki ryzyka
- wiek
- występowanie jaskry w rodzinie
- zbyt intensywnie leczone nadciśnienie krwi
- ras
- niskie ciśnienie krwi
- cukrzyca
- zaburzenia gospodarki tłuszczowej
- oraz krótkowzroczność powyżej -4.0,
- i wiele innych.
Objawy
Jaskra przebiega bardzo często bezobjawowo dla pacjenta, zwłaszcza we wczesnej fazie choroby, kiedy może być nawet trudna do wykrycia przez okulistę. Jednak nawet w wtedy powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Dlatego bardzo ważne by osoby nią zagrożone były regularnie badane przez okulistę.
Pacjenci mogą odczuwać bóle oczu, dyskomfort w ich okolicy a obniżenie ostrości wzroku i znaczne ograniczenie pola widzenia są objawami bardzo zaawansowanej choroby. Ograniczenie pola widzenia w początkowej fazie może być niedostrzegalne.
Badania
Ważne jest aby u każdego pacjenta podejrzanego lub chorego na jaskrę wykonać następujące badania:
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
- pachymetria- pomiar grubości rogówki
- gonioskopia, czyli badanie kąta przesączania co pozwala na ustalenie rodzaju jaskry
- badanie pola widzenia
- badanie tarczy nerwu wzrokowego, która w zaawansowanej fazie jaskry jest zmieniona co spowodowane jest zanikiem włókien nerwowych.
- OCT tarcz n wzrokowego. DOSTĘPNY W NASZYM CENTRUM MEDYCZNYM
Leczenie
Jaskra jest chorobą nieuleczalną a upośledzenie widzenia, które już nastąpiło nie może zostać cofnięte. Jednak wczesne rozpoznanie choroby daje duże szanse na zatrzymanie dalszego jej rozwoju.
Istnieje wiele sposobów leczenia jaskry: farmakologiczne, laserowe i chirurgiczne. Wybór metody zależy od rodzaju jaskry, wieku pacjenta i zaawansowania choroby.
Celem leczenia jest powstrzymanie postępu choroby, a konkretnie niszczenia nerwu wzrokowego.
Profilaktyka
Jedynym sposobem uniknięcia rozpoznania jaskry w zaawansowanym stanie są regularne badania u okulisty. Tylko lekarz jest w stanie wykryć schorzenie wcześnie i zastosować odpowiednie leczenie. Po ukończeniu 30 roku życia zaleca się badania co 2 lata, zaś po 40 roku życia co rok.