Gastroskopia, znana również jako endoskopia górnych dróg pokarmowych, to procedura diagnostyczna, wykonywana przez lekarza gastroenterologa, mająca na celu badanie wewnętrznej struktury żołądka, przełyku i pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy).
Przygotowanie do badania
Pacjent powinien być 8 godzin na czczo, a także 6 godzin przed badaniem nie powinien spożywać żadnych płynów.
Kiedy wykonuje się gastroskopię?
Gastroskopia wykorzystywana jest do wykluczenia lub potwierdzenia różnych stanów chorobowych, takich jak choroba wrzodowa, refluks żołądkowo-przełykowy, rak żołądka, polipy, stan zapalny błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy.
Przebieg badania
Podczas procedury pacjent jest umieszczany na boku lub na plecach, a następnie lekarz wprowadza gastroskop przez usta, żołądek i dwunastnicę. Kamera na końcu gastroskopu przekazuje obraz na monitor, dzięki czemu specjalista może dokładnie obejrzeć wewnętrzną część jelit.
Lekarz może również pobrać próbki tkanki do dalszych badań laboratoryjnych (biopsja), usunąć polipy, zatamować krwawienie lub rozszerzyć zwężony odcinek przewodu pokarmowego poprzez wprowadzenie specjalnych narzędzi przez gastroskop.
Gastroskopia jest stosunkowo bezpieczną procedurą, ale może być związana z nieznacznym ryzykiem powikłań, takich jak krwawienie, perforacja jelitowa, infekcja lub reakcja na środek znieczulający. Pacjent może odczuwać lekkie uczucie dyskomfortu bezpośrednio po zabiegu.